9 February 2023 - Flipbook - Page 76
76
HORSEWEEK
FARMWEEK
AUGUST 18 2022
Summer dressage continues at Portmore
D
RESSAGE
Ireland
Northern
Region (NR)’s
latest show for
their summer league
was at the popular
venue of Portmore
Equestrian Centre,
Aghalee on Saturday,
August 13. It was a
beautiful day to be
out and about, with
combinations trying to
secure much needed
points as the league
and regional finals
approaches.
Current results can
be viewed on the DI
website. Thank you
to all who made the
day such a success,
organisers, helpers,
judges, venue and
competitors.
The next show in the
NR calendar will be at
Gransha Equestrian on
August 20. Unregistered
MEDIUM: Debbie Cherry and ‘Mostro’ placed first
and second in both Medium classes in Cat 2 at
Portmore. (FW33-585NN)
PICTURES: courtesy of Ellie Johnston
and registered
combinations are
welcome.
RESULTS
Saturday, August 13
Portmore
DI Prelim 6 - Cat
1: 1) Lucy Donnan,
Killoughter Nugget;
PRELIM: Karen McKee and ‘Ballyellen Royal
Hero’ were first and third in both Prelims Cat 1 at
Portmore. (FW33-587NN)
2) Joanne McSeveney,
Glenveagh Golden
Eagle; 3) Karen McKee,
Ballyellen Royal Hero;
4) Leanne Montgomery,
Aughabeg Misty Patch.
Cat 2: 1) Joanne
McKelvie, Peregrina
LXX; 2) Jacky Reid,
Tooreen Hugo; 3) Lucy
Hanna, Rick Bellante; 4)
Cairlinn Carroll, Polish
Partisan.
Cat 3: 1) Lisa Dundee,
Roundthorn Nice n
Easy; 2) Barbara Ellison,
Moonlight; 3) Nicola
McKee, Templehill Milo.
Unreg: 1) Grace
Moore, Canadian; 2)
Shannon McComb,
Rickamore Marella.
BD Prelim 17a - Cat
1: 1) Karen McKee,
Ballyellen Royal Hero;
2) Corrie Auchterlonie,
JHM Tara’s Choice; 3)
Joanne McSeverney,
Glenveagh Golden Eagle;
4) Leanne Montgomery,
Aughabeg Misty Patch.
Cat 2: 1) Martina
McKinley, Will Scarlet;
2) Jacky Reid, Tooreen
Hugo; 3) Joanne
McKelvie, Peregrina
LXX; 4) Cairlinn Carroll,
Polish Partisan.
Cat 3: 1) Lisa Dundee,
Roundthorn Nice N
Easy; 2) Barbara Ellison,
Moonlight.
Unreg: 1)
Ellen McKeown,
Michelangelo.
DI Novice 21 - Cat 1: 1)
Kerry Taylor, Ballylinney
Max; 2) Sharon Getty,
Taptoo; 3) Gillian
Holmes, Paddock Clover
Flight; 4) Katie Watson,
Lissyegan Bay News.
Cat 2: 1) Denise Kelly
Rice, Forvanna; 2)
Martina McKinley, Will
Scarlet; 3) Elaine Scott,
Castle Haven Diamond
Mary.
BD Novice 23 - Cat 1:
1) Emma McKee, Hillside
Lass; 2) Sharon Getty,
Taptoo; 3) Kerry Taylor,
Ballylinney Max; 4)
Gillian Holmes, Paddock
Clover Flight; 5) Katie
Watson, Lissyegan Bay
News.
DI Elementary 56 - Cat
2: 1) Mark Robinson,
Master Caledonia; 2)
Kerry Magill, Bonmahon
Quick Step; 3) Christine
Newton, Runaway Rebel.
Cat 3: 1) Lisa Dundee,
SJ Gentleman.
BD Elementary
53 - Cat 2: 1) Ellen
McDonald, Greenfield
Apache; 2) Christine
Newton, Runaway
Rebel; 3) Kristin Lynch,
Tawnybrack Indiana.
Cat 3: 1) Lisa Dundee,
SJ Gentleman.
BD Medium 61: 1)
Brenda Cull, Inclusive
S; 2) Debbie Cherry,
Mostro; 3) Kerry Magill,
Bonmahon Quick Step;
4) Zara Wood, Charming
Lad.
Unreg: 1) Anne
McFarland, Tullibards
Shakira.
BD Medium 76: 1)
Debbie Cherry, Mostro;
2) Zara Wood, Charming
Lad.
Advanced Medium
- Cat 2: 1) Erin McCoy,
Cloud Atlas.
Cat 3: 1) Joanne
Jarden, Quarry Hill
Calypso.
Advanced: 1) Joanne
Jarden, Quarry Hill
Calypso; 2) Linda
McIlwaine, Beechmount
Baxter.
FEI PSG: 1) Laragh
O’Grady, Mullentine
Emerald Wolfe Tone;
2) Lucinda Blakiston
Houston, Happy Feet
3; 3) Karen McKeown,
VSH Gangster; 4) Linda
McIlwaine, Beechmount
Baxter.
FEI Intermediate
I: 1) Laragh O’Grady,
Mullentine Emerald
Wolfe Tone; 2) Karen
McKeown, VSH
Gangster.
FEI Grand Prix: 1)
Carolyn Mellor, VSH
Gouverneur M.
Jnr Prelim - Cat
1: 1) Lucy Donna,
Killoughter Nugget; 2)
Robyn McMurray, Rocco
RUNNER UP: Zara Wood and ‘Charming Lad’ took
second place in Cat 2 Medium at Portmore.
(FW33-586NN)
Banana Man.
Jnr Novice - Cat
1: 1) Katie Watson,
Lissyegan Bay News;
2) Robyn McMurray,
Rocco Banana Man; 3)
Katie Lowry, Cross Point
Tobin.
Trailblazers Mini
Intro: 1) Lizzy Taylor,
Sangrug Masterpiece.
Trailblazers Children
Prelim: 1) Penny Logan,
Izzy Wonderful; 2) Elliemae Kerr, Fat Boy Slim.
FEI Competition for
4yo horses: 1) Katie
Burns, Fuerty Failte Lad.
BD National 5yo Test:
1) Denise Kelly Rice,
Forvanna.
FEI Junior Individual
Test: 1) Erin McCoy,
Cloud Atlas.
PLACED: Nicola McKee and ‘Templehill Milo’ took
third place in Cat 3 Prelim at Portmore.
(FW33-584NN)
North Coast league again proves popular
2
022 saw the return of
North Coast Riding
Club’s popular show
jumping league at
Coole Farm, Aghadowey. It was fantastic to see
the return of some familiar
faces in the arena and also
to welcome new members
and competitors. The club
would like to thank everyone
for their support throughout
the league and a huge well
done to all prize winners. The
next event, the club’s End of
Season show, will take place
on Saturday, September 3 members and non-members
most welcome.
LEAGUE RESULTS
Junior Jockey:
1) Emily Kane, Breeze;
Mylie Rouke, Cinnamon;
Evie Halcrow, Roxie.
Novice:
1) Sofie Halcrow, Sally;
Ross McAleese, Peggy;
2)
3)
2)
3)
70/80CM: Thirteen-year-old Ross McAleese, Ballymoney, going
clear on ‘Peggy’ in the 70/80cm class at the North Coast
Riding Club jumping league at Coole Farm. (FW32-504DL)
CROSS-POLES: Six-year-old Grace McAuley, Portglenone,
accompanied by her mum Clare, going clear on ‘Cosey’ in
the cross-poles class at the North Coast Riding Club jumping
league at Coole Farm. (FW32-501DL)
PICTURES: David Larmour
80/90CM: Emma Marrs, Aghadowey, going clear on ‘Tommy’
in the 80/90cm class at the North Coast Riding Club jumping
league at Coole Farm. (FW32-505DL)
Emily Kane, Breeze.
Intermediate:
1) Emma Marrs, Tommy;
2) Ross McAleese, Peggy;
3) Victoria Grieves, Twister
D’Euro.
Open Pony:
1) Victoria Grieves, Twister
D’Euro.
Open Horse:
1) Emma Marrs, Tommy.
CLEAR: Right, 10-year-old
Emily Kane, Myroe, going clear
on ‘Breeze’ in the 50/60cm
class at the North Coast
Riding Club jumping league at
Coole Farm. (FW32-503DL)