23 February 2023 - Flipbook - Page 77
HORSEWEEK
RUNNERS UP: ‘Reva’ and Mya Morrison took home second
place in Class 2 at Laurel View. (FW08-528NN)
FARMWEEK
FEBRUARY 23 2023
PRELIM: ‘Streamstown Lad’ and Debbie Burns took third for
their Prelim 13 test at Laurel View. (FW08-531NN)
77
BLUE RIBBON: Alex Wallace and ‘Royal Sea Breeze’ scored
second in the Novice class at Laurel View. (FW08-529NN)
Dressage competitors walk,
trot and canter to Laurel View
NOVICE: Erin Mathieson and ‘Colin’ claimed first place in the Novice
class at Laurel View. (FW08-527NN)
TOP OF THE CLASS: Katie Watt and ‘Casper’ came top of class 2 at
Laurel View. (FW08-525NN)
EBRUARY 12
and Dressage
was the
discipline
of the day
at Laurel View,
the penultimate
competition in
the six leg Winter
League.
tog.com
The Winter League
is set to draw to
a conclusion on
Sunday, March
12 and the league
places are all still to
play for. Everyone is
welcome, whether
or not they are
qualified - find all the
competition details
at www.laurelview.
co.uk
RESULTS
Sunday, February
F
Competition was
strong throughout
the day, keeping
judges Coreen
Abernethy, Geraldine
Lowry and Angelene
Nicholson busy.
Class winners are
all detailed below,
but Erin Mathieson
ELEMENTARY: ‘Sox’ and Orla Walker’s
Elementary test earned them second place in
the Open class at Laurel View. (FW08-530NN)
deserves a special
mention for picking
up two firsts and
a second on her
equine partners,
‘Dinky’ and ‘Colin’.
Red ribbons were
also earned by
Hannah Kernohan,
Katie Watt, Joanne
McSeveney and Mark
Robinson.
Photos of the
competitors in
action are available
to view at www.equi-
12
Winter Dressage
League (5 of 6)
Class 1 - BD Intro
B. Judge - Coreen
Abernethy: 1) Lily,
Hannah Kernohan
72.17; 2) Oreo, Linda
McIlwaine 70.87;
3) Echo, Joanna
McNamee 69.35; 4)
Ollie, Cheryl Lawther
69.13; 5) Laurel
View Ben, Caoimhe
Scullion 68.91; 6)
Diablo, Lucy Rooney
ON FORM: Cora McNulty and ‘Pippa’ claimed the third place spot in
Class 5 at Laurel View. (FW08-532NN)
67.83.
Class 2 - Prelim
13. Judge - Coreen
Abernethy: 1)
Casper, Katie Watt
75.96; 2) Reva, Mya
Morrison 75.19; 3)
Streamstown Lad,
Debbie Burns 70.77;
4) Nanky Brooker
Spain, Louise Beggs
69.42; 5) Oliver
Twist, Shannon
Baird 69.42; 6) Little
Black Beauty, Janine
Austin 67.88.
Class 3 - Prelim 14.
Judge - Geraldine
Lowry: 1) Dinky, Erin
Mathieson 72.12;
2) Marvin, Katie
Watt 70.19; 3) Nanky
Brooker Spain,
Louise Beggs 68.27;
4) Carole’s Templer,
Liam Thompson
67.12; 5) Rachel,
Helen Hoffin 65.19;
6) Lady, Victoria
Graham 64.62.
Class 4 - Prelim
17A. Judge Geraldine Lowry:
1) Rhett Butler,
Joanne McSeveney
76.21; 2) Colin, Erin
Mathieson 75.34.
Class 5 - Novice 22.
Judge - Geraldine
INTRO: ‘Lily’ and Hannah Kernohan were the
winning combination in Class 1 at Laurel View.
(FW08-526NN)
Lowry: 1) Colin,
Erin Mathieson
72.07; 2) Royal Sea
Breeze, Alex Wallace
65.52; 3) Pippa, Cora
McNulty 63.79.
Class 6 - Open.
Judge - Angelene
Nicholson: 1)
Monty (Med), Mark
Robinson 70.74; 2)
Sox (Elem), Orla
Walker 67.93; 3)
Missy (Nov), Dale
Roberts 66.94; 4)
My Toy Boy (Elem),
Jacqui Lewis 63.10.
OPEN: Dale Roberts and ‘Missy’ came third
in the Open class riding the Novice option at
Laurel View. (FW08-533NN)