31 March 2022 - Flipbook - Page 89
HORSEWEEK
FARMWEEK
MAY 12 2022
89
to Lusk’s
McEvoy, Indie.
Class 7:
1)
Grainne
Moore,
Shannaghmore Lothario; 2)
Amy Harvey, Indian Robe; 3)
Holly McClenaghan, Emily
May; 4) Ruth English, Eagle;
5) Rachel Moore, Lusky’s
Ballerina; 6) Nat Wilton,
Willow.
Class 8:
1) Gwen Scott, Hazeldene
Etch a Sketch; 2) Sammy
Weston, Glencorran Lad;
3)
Phoebe
Beaumont,
Roundthorn Claddagh; 4)
Vicki Dible, Ceilidh Boots.
Class 9:
1) Lesley Jones, Tullaree
Fear
Bui;
2)
Julie-Lee
Radcliffe, A Dream Come
True; 3) Jessica Mulgrew,
Knocknagarron
Emperor;
4) Emma Burns, Tullymurry
Sunshine.
Class 10:
1) Lesley Jones, Doublmax;
2) Jessica Knowles, Pinecroft
Jedburgh; 3) Sammy Weston,
Cherry; 4) Gwen Scott,
George; 5) Ruth Lyttle,
Taylorstown Timeless; 6)
Zara Sharvin, LGS My Echo.
Class 11:
1) Lesley Jones, Cairnview
Redwood Guy; 2) Gwen Scott,
George; 3) Lauren McGlennon,
Keeford Highrise.
Class 12:
1) Hannah Whittle, Hi Mr
Red; 2) Gwen Scott, First
Glance; 3) Rachel Moore,
Drumlane’s Belle of the Ball;
4) Sammy Weston, Friday’s
Finale; 5) Caroline McMillan,
Glenveagh Swan Song; 6)
Jessica Knowles, RSS Joe.
Class 13:
1) Lesley Jones, Cairnview
Redwood Guy; 2) Karen
Connolly,
Ardnacashel
Casanova;
3)
Catherine
Patterson,
Ballycurrane
Laith.
Class 14:
1) Chloe Thompson, Battle’s
Gent; 2) Rossie Browne, Riley;
3) Victoria Clarke Mullen,
The Superior Choice; 4)
Lesley-ann Duke, Consider
it Dun; 5) Stephanie Farren,
Meadowspring.
Class 15:
1) Kerry Finlay, Shanbally
Ronaldo;
2)
Catherine
Patterson,
Ballycurrane
Laith; 3) Emma Connolly,
Mullaghdrin Cointreau Lady;
4) Grace Morton, Peggy;
5) Niamh Devlin, Cob a
doodle do; 6) Hannah Ogle,
Casement’s Cavalier.
Class 16:
1) Lesley Jones, Quality
Choice; 2) Clare Steele,
R Ballerina; 3) Cat Jane,
Cloneyhea Jasmine.
Hunter Champion: Lesley
Jones,
Quality
Choice;
Reserve: Hannah Whittle, Hi
Mr Red.
Class 17/18 combined:
1)
Lesley
Jones,
Randalstown
Brown
Thomas; 2) Joy Murray, Bee
Smooth; 3) Rachel Davies,
Thee Outlander; 4) Victoria
Ormedilla,
Dunleckney
Titmouse; 5) Lisa Mitchell
Talbot, Lady Lola.
Class 19:
1) Declan O’Neill, Ratheoin
Jack in the Box; 2) Victoria
Ormedilla,
Dunleckney
Titmouse; 3) Chloe Connon,
Edenagar Daisy; 4) Sarah
Russell, Dowdstown PJ; 5)
ON FORM: Shauna McVeigh and ‘Pumpkin’
were joint first in Class 2 at the Mid Antrim
Pony Club Two-Phase. (FW19-523NN)
CLASS 10: Lesley Jones and ‘Doublmax’ won Class 10 at the
May Day Show at Lusk’s. (FW19-510NN)
Sarah Kirkland, Fintan; 6)
Jessica House, Tully’s Rebel.
Class 20:
1) Sophie Donnell, Lusmagh
Echo; 2) Emily Black, Donn
Boy; 3) Phoebe Beaumont,
Lisrua Star; 4) Charlotte
Glenn, Chequerhill Water
Lilly; 5) Oliver Kinnear,
Rosedale Sandstorm; 6) Anna
Morrow, Ballyvary Ripple.
Irish Horse Champion:
Declan O’Neill, Ratheoin Jack
in the Box; Reserve: Lesley
Jones, Randalstown Brown
Thomas.
Class 21:
1) Clare Adair, Dot; 2) Bobbi
Fleming, Pinecroft Bergamo;
3) Sammy Weston, Daphne;
4)
Charlotte
Kennedy,
Mortlestowncastle Bailey; 5)
Sophie Donnell, Knockaraha
Gypsy; 6) Susan Scott, Mohar
Made.
Class 22:
1) Nicola Martin, Sister
Act; 2) Orla Dunne, Pistazie;
3)
Stuart
McCullough,
Philandro; 4) Jessica Kelly,
Kalanisi Shadow.
Class 23:
1) Sinead Boyd, Killultagh
Bella; 2) Vicki Dible, Ceilidh
Boots; 3) Rachel Conn,
Stranfield Son.
Class 24:
1) Nichola E. Howarth, NEH
Flagmount Diamond Clover;
2) Orla Dunne, Pistazie; 3)
Claire Young, Steelbreeze; 4)
Susan Scott, Mohar Made; 5)
Kirsten Bailie, Blue.
Riding Horse Champion,
Nicola Martin, SisterAct;
Reserve: Claire Adair, Dot.
JOINT WINNERS: Sarah Gilchrist and
‘Hazeldene Mighty Max’ were joint first in
Class 2 at the Mid Antrim Pony Club TwoPhase. (FW19-522NN)
Great support for
Mid Antrim Two-Phase
O
N Saturday,
April 30,
Mid Antrim
Branch of the
Pony Club hosted
their annual TwoPhase competition
at Laurel View
Equestrian Centre,
Templepatrick.
Despite the threat
of rain, the day was
really well supported
by both volunteers
and competitors.
Mid Antrim would
like to extend their
thanks to the team
at Laurel View,
who put so much
work into making
the course look
it’s absolute best.
Organisers would
also like to thank
all of the amazing
volunteers, as well as
the generous prize
FLYING: Lizzy Rankin and ‘Tony the Pony’ flew
into first place in Class 3 at the Mid Antrim
Pony Club Two-Phase. (FW19-526NN)
sponsors: Clonkeen
Equestrian Supplies,
Equi-Tog, Comfort
Gut and BETA.
Photographs from
the day can be
purchased online
from equi-tog.com
To keep up to
date with more
information about
upcoming events
INTO THE WATER: Hannah Thompson and
‘Jemeela Charm’ jump into the water on their
way to second place in Class 3 at the Mid
Antrim Pony Club Two-Phase. (FW19-527NN)
from Mid Antrim,
please follow them
on Facebook or
contact them at
midantrim@gmail.
com
RESULTS
Saturday, April 30
Two-Phase
Class 1 - 70cm TwoPhase: 1) Amy-Lee
Hanvey, Arthur; 2)
Julie Coombs, Bruno;
3) Kacey Balmer,
Space Invader; 4)
Bailey Dunn, Bug;
5) Kirsty Fisher,
Cavehill Timmy; 6)
Shea Kearney, Lady.
Class 2 - 85cm
Two-Phase: =1)
Sarah Gilchrist,
Hazeldene Mighty
Max; =1) Shauna
McVeigh, Pumpkin;
3) Abbie Harkness,
Trinnie; 4) Naoimh
Laverty, Ballyknock
Izzy; 5) Lauren
Madine, Ericas Joy;
6) Jennifer Gilchrist,
Lackaghmore
Vandango.
Class 3 - 1m TwoPhase: 1) Lizzy
Rankin, Tony the
Pony; 2) Hannah
Thompson, Jemeela
Charm; 3) Megan
Stewart, Sid; 4) Lucy
Lamont, Tana; 5)
Lucy Lamont, Holly.
CLASS 1 WIN: Amy-Lee Harvey and ‘Arthur’ on
their way to winning Class 1 at the Mid Antrim
Pony Club Two-Phase. (FW19-528NN)
RUNNERS UP: Sammy Weston and ‘Glencorran Lad’ came
second in Class 8 at the May Day Show at Lusk’s.
(FW19-515NN)
JUMPING WELL: Abbie Harkness and ‘Trinnie’
came third in Class 2 at the Mid Antrim Pony
Club Two-Phase. (FW19-529NN)
PLACED: Rachel Conn and ‘Stranfield Son’ on their way to third PLACED: Megan Stewart and ‘Sid’ came third
place in the Racehorse to Riding Horse class at the May Day
in Class 3 at the Mid Antrim Pony Club TwoShow at Lusk’s. (FW19-516NN)
Phase. (FW19-524NN)
RUNNERS UP: Julie Coombs and ‘Bruno’ came
second in Class 1 at the Mid Antrim Pony Club
Two-Phase. (FW19-525NN)
MAKING A SPLASH: Kacey Balmer and ‘Space
Invader’ placed third in Class 1 at the Mid
Antrim Pony Club Two-Phase. (FW19-530NN)